Z Robin Hoodom smo prispeli do drugega “big budget” filma tega poletja. Ridley Scott (Gladiator, Kingdom of Heaven) se je ponovno združil z Russellom Croweom (Gladiator, A Beautiful Mind) in nam predstavil svojo zgodbo o Robinu Hoodu. Zagotovo lahko trdimo, da to ni tista že vsakomur znana stara zgodba, ampak nam Scott življenje Robina Hooda predstavi na čisto drugačen način.
Robina Longstridea srečamo kot lokostrelca v vojski kralja Richarda Levjesrčnega (Danny Huston), ki se po neuspešni križarski vojni vrača nazaj v Anglijo. Po pretepu z Little Johnom (Kevin Durand) se Longstride znajde v priporu. Skupaj z Little Johnom in še dvema pajdašema (Scott Grimes in Alan Doyle) mora opazovati kako Richarda Levjesrčnega ob napadu na francoski grad zadane puščica. Po smrti kralja, Robin in njegovi novi prijatelji, preoblečeni v viteze, pobegnejo v Anglijo. Okoliščine nanesejo, da morajo vrniti krono v London in prisostvovati kronanju novega kralja Johna (Oscar Issac). Za tem se Robin odpravi v Nottingham, kjer prevzame lažno vlogo izgubljenega sina Roberta Loxleya in vlogo moža Lady Marion (Cate Blanchett).
Po prevzemu moči, kralj John zviša davke, kar pripelje do nezadovoljstva med ljudstvom. Baroni s severa združijo svoje moči in zahtevajo listino, ki bi preprečevala takšno izkoriščanje. Na drugi strani pa si francoski kralj Filip, zaradi Johnove nesposobnosti obeta prevzem Anglije. Pri doseganju ciljev naj bi mu pomagal angleški izdajalec Godfrey (Mark Strong), ki kot že v prejšnih filmih (Sherlock Holmes) odlično odigra antagonista.
Robin Longstride prepriča barone s severa in kralja Johna, da je sedaj čas združenosti in enotnosti. Kralj obljubi sprejetje listine o demokraciji in skupaj se odpravijo v boj proti Francozom. Film se konča z epsko bitko med Robinom in Godfreyom v kateri ne primanjkuje odličnih posnetkov lokostrelskih puščic, ki zasujejo sovražnika.
Ko pogledamo seznam filmov, ki jih je posnel Ridley Scott, lahko o vseh trdimo enako. Vsi so zelo lepi (v smislu kinematografije). Ko sediš v dvorani in se film začne predvajati, se vrneš za par let v preteklost, takrat, ko so se po slovenskih kinematografih predvajali filmi kot so Troja, Aleksander in Nebeško kraljestvo. Spet dobiš občutek, da se podajaš na epsko potovanje, ki bo združevalo ljubezen, dobro in slabo stran človekove narave in seveda brutalne spopadale množic. Čeprav vse te elemente najdemo tudi v Robinu Hoodu, film ne uspe v celoti. Po malo zmeden začetku (lokacijam dogajanja je težko slediti), se film v drugem delu umiri. Lahko bi rekli, da spominja na šahovsko igro, v kateri režiser najprej razvršča figure po polju, da bi potem prišel do zmagovitega konca. Žal zadnji udarec oz. tretji del filma spodleti. Nikoli ne preživimo dovolj časa z posameznim likom, zato se nanj tudi ne navežemo tako kot bi si želeli. Tako zadnji bojni prizor s “slow motion” posnetki, ki bi naj spodbudil naše sočutje, izpade bolj slabo, saj nikoli ne čutimo globlje povezanosti do Robina, Marion ali katerega drugega lika.
Film si nedvomno zasluži ogled, saj nam postreže s svežo zgodbo, odlično kinematografijo in dobro predstavo vseh igralcev. Russell Crowe, pa nam kljub svojim 45 letom pokaže, da je še vedno mojster, ko pride do takšnih vlog.
Ocena: 7/10
|