Pesniška olimpijada je to leto praznovala jubilejnih deset let. V njeno počastitev se je v soboto, 14. novembra 2009, v Dvorcu Bukovje odvil literarni večer. Ustvarjalci le-tega so z dotiki poezije, s kratkim pogovorom in s poetično glasbo zapeljali pozornost občinstva, ki je dvorano zapolnilo tako rekoč do zadnjega sedišča.

Pesniška olimpijada je entuziastičen projekt, ki se je dodobra ukoreninil v koroško grudo, v srca olimpijcev, organizatorjev in morebiti tudi mentorjev. Zajema mnogo razlogov, zaradi katerih je tehten in zahteven projekt. Namenjen je dijakom in študentom, ki se preizkušajo v poeziji, ki se podajajo na Parnas, a želijo nasvete, usmeritve na pesniški poti … Projekt je organiziran vsako leto in zajema dvodnevno druženje ob izobraževanju, saj so udeležencem olimpijade na voljo kar tri delavnice, ki se zvrstijo tekom dni. Olimpijci pa se ne predstavijo zgolj mentorju/mentorjema in ostalim udeležencem, temveč tudi širši publiki – ob literarnem večeru. Organizatorji nudijo tudi prenočitev, tako da delavnica dobi še poseben magičen dodatek, ki tesneje poveže olimpijce med seboj in z mentorjem/a.
Olimpijada ni le koroški projekt, vse bolj postaja oz. je vseslovensko »zbirališče« tistih, ki se izražajo s poezijo, ki ljubijo gnetenje besed in ki želijo na svoji pesniški poti prejeti neke odzive na svoje ustvarjanje – tako od mentorjev kot tudi »so«olimpijcev.
Vsi, ki smo del Pesniške olimpijade že bili, pritrjujemo dejstvom, da olimpijada krepi poznanstva, rojeva prijateljstva, navdihe … Prav tako pa njene blagodejne učinke izpostavljajo mentorji olimpijad. Na sobotnem literarnem večeru so bili trije – Marjan Mauko, Andrej Makuc in Blaž Prapotnik. Skupni imenovalec njihovih besed je bila dobra zasnovanost projekta, nujnost njegovih nadaljevanj in pozitivne izkušnje z mentorstvom.
Idejna zasnova olimpijade je sad idej Vesne Roger Lužnic, ki je sedaj titulo »mama Pesniške olimpiade« prenesla na Barbaro Žvirc, ki se je izjemno izkazala že z organizacijo tega literarnega večera. Barbara je, kot pravi sama, odgovornost prevzela brez premislekov, ki pa jih tudi sedaj, kljub obilici dela in veliko vložene energije ter časa, še vedno nima. Z ambicioznostjo razmišlja o prihajajočih olimpijadah, pri tem pa ji je v podporo vodja JSKD OI Dravograd Robert Preglau. Projekt podpirata tudi Klub Koroških študentov in Zveza kulturnih društev.
Poleg pogovora, ki je razkril podrobnosti v zvezi z organizacijo, olimpijci in mentorji, smo slišali kar nekaj olimpijske poezije, ki je sestavni del Pesniške olimpijade. Brali so: Tjaša Razdevšek, Gašper Bivšek, Tonja Jelen, Jan Šmarčan in Gregor Lozar. Iz Tjašinih in Gašperjevih ust pa smo slišali tudi poezijo Maje Visinski in Primoža Karnarja, saj sta oba bila žal odsotna.
Poleg vseh poetičnosti, ki so jih bili deležni gostje večera, pa so prejeli tudi zbornik Pesniške olimpijade. V njem so zbrane misli olimpijcev, organizatorjev in mentorjev ob jubileju, olimpijska poezija, poezija mentorjev, pa tudi fotofiniš.
Z uglasbeno poezijo so navdušili Franc&Roses, koncu literarnega večera pa je sledila manjša pogostitev in seveda druženje ob klepetu. Ob jubileju Pesniški olimpijadi čestita tudi ekipa Bajte in želi, da bi v koroško grudo še naprej sejala nove pesniške podvige!
|