Volivke in volivci bodo v Slovenj Gradcu čez točno en teden na nadomestnih lokalnih volitvah izbirali novega župana. Zaradi odhoda dosedanjega župana Matjaža Zanoškarja v poslanske vrste in spremenjene zakonodaje, ki po novem ne omogoča več opravljanja dvojne funkcije poslanca in župana, gre namreč za eno izmed občin, kjer so morale bite razpisane nove volitve. Kandidatov (na žalost med njimi ni nobene kandidatke) bo kar sedem, kar nakazuje, da so številni posamezniki ta odhod videli kot priložnost za spremembo, ki se je poprej zaradi močne podpore, ki jo je užival Zanoškar, morda niso mogli realistično nadejati.
Ta sprememba pa bi lahko imela tudi bolj dolgoročne posledice, Slovenjgradčanke in Slovenjgradčani so namreč svojim županom v zadnjih dveh desetletjih namenjali zaporedne mandate. Pred dolgoletnim županovanjem (in nato še opravljanjem poslanske funkcije) Matjaža Zanoškarja, ki je bil na čelu občine deset let, je precej dolgo županoval že Janez Komljanec (med leti 1995 in 2002). Ali se bo ta vzorec ponovil in bo tokrat izvoljeni kandidat dobil še drugi mandat, bomo videli relativno kmalu, naslednje lokalne volitve bodo namreč že čez dve leti. 
Volivke in volivci bodo naslednjo nedeljo, 11. marca, lahko izbirali med Vinkom Vrčkovnikom, Petrom Pungartnikom, Andrejem Časom, Jurijem Šumečnikom, Ksandijem Javornikom, Bojanom Mestekom in Borisom Rajem. Zaradi velikega števila kandidatov, ki nakazuje možno razpršitev volilnih glasov, obstaja precej visoka verjetnost, da bodo Slovenjgradčanke in Slovenjgradčani volili še v drugem krogu volitev. V tem primeru bi izbirali med najbolje uvrščenima kandidatoma prvega kroga volitev.
Zaradi specifičnosti situacije - vendarle gre za neredne volitve - obstaja tudi precej visoka verjetnost, da bo strankarska politika imela manjši vpliv, kot bi ga imela sicer. To je najbrž tudi eden izmed razlogov, zakaj lahko najdemo kar nekaj strankarsko neopredeljenih kandidatov (ali pa kandidirajo kvečjemu s podporo kakšne izmed strank), ki to sami najpogosteje izpostavljajo kot svojo prednost. Primerjalne raziskave volitev na lokalnem in državnem nivoju so do sedaj sicer pokazale, da ima strankarska politika na lokalnem nivoju in na lokalnih volitvah v vsakem primeru manjši vpliv, kot pa ga ima na državnem nivoju (v veliki meri tudi zaradi proporcionalnega volilnega sistema na državni ravni, ki strukturno gledano bolj podpira strankokracijo kot pa vlogo posameznih kandidatov). Posamezne odgovore kandidatov in primerjavo njihovih mnenj lahko najdete na tej podstrani.
V razširjenem uredništvu spletnega časopisa Bajta smo se odločili, da bomo s spletno izmenjavo mnenj kandidatov svojim bralcem poizkušali vsaj malce olajšati odločitev na volitvah, ob čemer upamo, da se bodo občanke in občani lahko odločali predvsem na podlagi argumentov. V pomoč so vam lahko tudi številna druga soočenja: že v torek, 6. marca, na primer, časnik Večer organizira soočenje v Koroški galeriji likovnih umetnosti, ki se prične ob 18. uri (povzetek soočenja bo v sredo opoldne na Koroškem radiu).
Sami smo vprašanja kandidatom poslali po elektronski pošti v začetku tega tedna, na naš poziv pa so se odzvali vsi. Fokus se giba med konkretnimi vprašanji lokalne politike in bolj splošnimi vprašanji, ki se dotikajo svetovno-nazorskih prepričanj kandidatov. Skupaj smo zastavili devet vprašanj z željo, da bi bila dolžina celotnega soočenja še obvladljiva za bralke in bralce. Edina omejitev, ki smo jo postavili kandidatom, je bila, da naj njihovi odgovori v povprečju ne presegajo 150 besed, omogočili pa smo jim tudi enako dolgo predstavitev.
Odgovore smo pustili v enaki obliki, kot smo jih dobili, nismo jih torej slovnično preverjali. Soočenje lahko berete na dva načina, bodisi po posameznih vprašanjih ali po posameznih kandidatih (v tem primeru boste lahko prebrali tudi predstavitev kandidatov). Kar nekaj kandidatov omogoča tudi neposreden stik, zato se le obrnite nanje, če imate težave z odločanjem.
Želimo vam prijetno branje in dobro odločitev na volitvah, kandidatom pa čim boljši rezultat.
|